Під льодами Гренландії виявили басейн стародавнього озера

Інше...

Вчені виявили закритий басейн палеоозера під крижаним щитом на північному заході Гренландії. Геоморфологічний аналіз і гідрологічне моделювання показали, що це озеро займало площу до 7100 квадратних кілометрів.

Під Гренландським крижаним щитом вчені з Колумбійського університету (США) виявили відкладення величезного басейну стародавнього озера. Судячи з усього, це палеоозеро може налічувати сотні тисяч або мільйони років і містити унікальні копалини і хімічні сліди минулих клімату і життя. Дослідження опубліковано в журналі Earth and Planetary Science Letters. Раніше геологи вже знаходили підльодовикові озера — вони містять воду в рідкій формі, «затиснуту» в льоді або між породою і льодом — як в Гренландії, так і в Антарктиді. Однак нещодавно відкрите недавно палеоозеро, найімовірніше, утворилося тоді, коли льоду в місцевості, де воно знаходилося, ще не було. Вчені нанесли на карту обриси дна озера з його низинами і височинами, а також вивчили дані аерогеофізичних приладів, які здатні зчитувати сигнали, що проникають крізь лід, і надавати зображення геологічних структур, розташованих нижче. Більшість інформації отримали від літаків, що летіли на малій висоті над крижаним щитом в рамках місії NASA IceBridge

За словами дослідників, озеро, що знаходилося на місці виявлених слідів басейну, досягало площі близько 7100 квадратних кілометрів, а його глибину оцінили в 50-250 метрів. Геофізичні знімки оголили мережу як мінімум 18 русел струмків, вирізаних в прилеглій корінний породі на похилому схилі на північ, яке, швидше за все, живило озеро.

При цьому принаймні один потік виходив на південь. Визначити точний вік палеоозеро не можна: ймовірно, лід періодично просувався і відступав на більшій частині Гренландії протягом останніх 10 мільйонів років, а можливо, і 30 мільйонів років.

Вимірювання сили тяжіння показали, що породи в басейні менш щільні, ніж навколишні: це говорить про те, що дно складається з відкладень, змитих з боків. При цьому їх товщина сягає 1,2 кілометра

Породи, вимиті з країв крижаного покриву, як виявилося, містили залишки пилку і інших матеріалів: ймовірно, Гренландія переживала періоди тепла протягом останнього мільйона років, що дозволило рослинам і навіть лісам зберегтися.

Однак докази не можна назвати переконливими, оскільки такі розрізнені породи важко датувати. Як пояснюють автори роботи, відкритий ними басейн може виявитися «важливим місцем для майбутнього підлідного буріння і вивчення відкладень, які здатні надати цінну інформацію про льодовикову, кліматологічну і екологічну історію» регіону.

Однак через те, що верхня частина стародавніх порід знаходиться на 1,8 кілометра нижче нинішньої поверхні льоду, буріння буде складним завданням, хоча і не неможливим

Джерело: cikavosti.com

Підпишіться на групу «СВІДОК» у Facebook

Більше актуальних новин дивіться в програмі “Свідок” на телеканалі НТН по буднях – 8.30, 12.30, 16.30, 19.00, 23.15, і щосуботи о 19.00.

Поділитися в соц.мережах

Добавить комментарий