У Львові хірурги провели унікальну операцію новонародженій дитині (фото)

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Львівські торакальні хірурги провели два тижні тому унікальну операцію новонародженій дитині, усунувши вроджену патологію та давши змогу на повноцінне життя. Про це повідомили на сторінці Львівської Обласної Дитячої Клінічної Лікарні Охматдит.

Забрали шлунок, селезінку і кишківник з грудної клітки і пришили назад у черевну порожнину. Це якщо простою мовою розказати про складне хірургічне втручання, яке виконали торакальні хірурги ОХМАТДИТу.

Вроджена діафрагмальна грижа (або ще кила) – це така важка вада, про яку вперше мама чує ще під час планових УЗД під час вагітності. І доки така дитинка народиться, з ОХМАТДИТу їй назустріч виїжджає команда фахівців. Так було і з дівчинкою зі Стрия, яка народилася у кінці вересня.  У пологовому дівчинку з перших секунд життя підключили до спеціального високочастотного апарату ШВЛ і вже тоді доставили до ОХМАТДИТу для подальшого лікування.

“У нашої дівчинки тонкий кишківник і частина товстої кишки, шлунок і селезінка опинилися у грудній клітці, а ліва легеня не мала, як розвиватися, вона була недорозвинена. Всі ці органи з черевної порожнини тиснули на цю маленьку легеню, сердечко і здорову легеню і не давали їм повноцінно працювати. Тут ніякий орган не був на своєму місці! Порушилися відразу і газообмін, і обмін речовин, і гемодинаміка”, – пояснює торакальний хірург, який лікував місячну малечу, Олег Ленів.

За словами лікаря, дитині ще пощастило, що хоч одна легеня була розвинена, інакше її чекала б пересадка органа.

Лікарі здійснили три кроки для порятунку маленької пацієнтки:

” 1. Найперше ми налагодили дихальну функцію. Дитину ми перевели на спеціальний високочастотний апарат ШВЛ. Він необхідний, щоб не порушувалася робота інших органів. У нас є тільки 2 такі апарати у відділенні реанімації новонароджених. Вони дозволяють створити більшу частоту при меншому тиску. Тільки в таких умовах хірург може працювати. Піднялася сатурація до 90, вона трималася 2 дні, тож ми впевнилися, що дитинку можна оперувати, а дихальна система довела, що може взяти на себе навантаження після операції.

2. Власне операція. А це вже кропітка і ювелірна робота нашої команди хірургів! Забрати з черевної порожнини і пришити у грудній клітці – це якщо по-простому. Тут була відкрита хірургія, але не через усю грудну клітку і черевну порожнину. Наші хірурги зробили доступ через маленький розріз, але змогли виправити ваду через розріз у всього 3 см у лівій підреберній ділянці! Чому не вдалися до ендоскопії? Деякі діафрагмальні кили можна так оперувати, а деякі – ні. Ця дитина була змушена залишатися на спеціальному апараті ШВЛ, тому тут мусіла бути традиційна відкрита хірургія. Хоча зазвичай ми поєднуємо різні методики.
“Дефект діафрагми ми закрили власними тканинами, без жодних штучних сіток. Діафрагму ми сформували з власних м’язової і сполучної тканини дитини, обійшлися без штучної армуючої сітки. Після такої операції недорозвинена легеня поступово розправиться, стане на місце серце і підтягнеться діафрагма”, – пояснив Олег Ленів.

Складність тут у тому, що живіт не готовий прийняти органи, можуть виникати спайки. Тому після такої операції лікарі кинули всі зусилля, щоб завести перистальтику кишківника. Це стало найкращою профілактикою спайок.” – розказали лікарі.

До операційної бригади увійшли торакальні хірурги Роман Ковальський, Олег Ленів, хірург-інтерн Юля Пигитяк, анестезіологи Галина Заремба і Галина Кішко.

Третій, і не менш важливий крок –  Виходжування крихітки – тут постаралися наші супергерої відділення реанімації новонароджених.

“Доки ви читали ці рядки, наша дівчинка уже вдома! Вона поки що на спеціальному харчуванні, щоб адаптувати кишківник до повноцінного навантаження. За місяць наші лікарі знову оглянуть малечу. У дитини є всі шанси на повноцінне життя!” – додали в лікарні.

Від весни це вже 5 дитина з такою вадою у нашій лікарні. До речі, такі операції наші торакальні хірурги роблять уже більше 30 років. Ми були першими у Західній Україні, хто їх запровадив.

Для довідки – вроджена діафрагмальна грижа – це анатомічний дефект діафрагми, який зустрічається у 1-4 дітей на 10000 новонароджених. Що відбувається? Органи черевної порожнини переміщуються в грудну, блокуючи розвиток легень. Проблема комплексна, адже у малечі страждають відразу всі органи грудної клітки і черевної порожнини.

Усі оперативні новини на нашому Telegram-каналі Приєднуйся!

Поділитися в соц.мережах

Добавить комментарий