Зачистити! Зеленський в шоці – соратників взяли, сталось немислиме. Ліквідувати не вдалось – скандал

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Баканов провів обшуки в “Укроборонпромі” щоб звільнити заступника директора Михайла Морозова, і повернути СБУ втрачену в 2019-му році участь у фінансових потоках. Але експорт озброєнь цей переділ влади не врятує.

Такими словами розпочав своє повідомлення в Фейсбук журналіст і редактор видання Цензор.нет Юрій Бутусов.

Далі прямим текстом:

Вчора в день призначення нового директора “Укроборонпрому” Юрія Гусєва в офіс компанії зайшли з обшуком співробітники СБУ разом зі спецназом “Альфа”.

Як повідомляють джерела Цензор.Нет, мета обшуку – вилучення документації по контрактах з низкою країн Азії, з якими військово-технічне співробітництво все ще приносить державі чималі кошти (як не дивно при відсутності політики ОПК). А насправді за цим стоїть це чергова спроба переділу фінансових потоків і повного відсторонення заступника директора “Укроборонпрому” Михайла Морозова – довіреної особи Айвараса Абромавичуса від контролю військового експорту.

У 2019-му колишньому гендиректору “Укроборонпрому” Айварасу Абромавичусу завдяки прямому контакту з президентом В. Зеленським вдалося сконцентрувати повний контроль за всіма підприємствами – спецекспортерами військової техніки. Всі ці компанії раніше працювали під повним контролем СБУ, за участю наших розвідок.

На управління всім експортом Абромавічус поставив заступник директора Михайла Морозова, який поміняв посередників з торгівлі у всіх країнах, з якими у нас ще залишаються значні контракти. Морозов був близько пов’язаний з пакистанським бізнесменом Мохаммедом Захуром, і заміна посередників, звичайно, не могла не викликати питання, в чиїх інтересах це робиться і до яких наслідків призведе. Однак поки Абромавічус був у фаворі у Зеленського, у нього на час був карт-бланш і про питання ніхто не думав.

Також Абромавичус відсторонив від виконання функцій служби внутрішньої безпеки концерну співробітників СБУ. Зрозуміло, сенс цього рішення – усунути СБУ від потоків, розщеплювати які сбушники звикли через доступ до всіх внутрішніх справ. На внутрішню безпеку Абромавічус поставив колишнього співробітника Нацполіціі Костянтина Бушуєва – представника “конкуруючої фірми”.

Зрозуміло, ці заходи викликали невдоволення у ряду керівних співробітників СБУ, які звикли отримувати свій корупційний відсоток від операцій концерну.

Тому, після того як Абромавічус пішов з концерну на тиху спокійну посаду в Ощадбанку, в СБУ пояснили Баканову, що треба повернути собі важливу статтю надходжень кешу в контору.

Як тільки Зеленський призначив нового гендиректора концерну Юрія Гусєва, СБУ провело показову акцію, сенс якої очевидна – ми поміняємо СБ і повернемо контроль за всім збройовим експортом.

А тепер про сам експорт і про абсурд змісту всіх цих посередницьких структур.

У 2019 му році Морозов заявив, що в шести держпідприємствах спецекспортерів працює +1544 співробітники, і що їх треба скорочувати. При всьому критичному ставленні до дуже невмілої промислової політики Абромавічус, який не зміг швидко ліквідувати “Укроборонпром” і пішов не закінчивши взяту на себе справу, треба віддати належне, в плані скорочення корупційних ризиків від СБУ і в скороченні спецекспортерів Абромавічус мав рацію. Зрозуміло, число людей і офісів як спецекспортерів так і самого “Укроборонпрому” давно вже не відповідає мізерним обсягам виконуваної роботи.

Коли ця система створювалася в 90-х роках, в створенні спецекспортерів був сенс – Україна продавала величезні обсяги зброї з радянських запасів. Однак зараз запаси зброї вичерпані. Зараз експорт може будуватися тільки на продажу нового зброї, але Україна збройовий експорт майже втратила, залишилися жалюгідні крихти, які добиває чинна влада.

Правда в тому, що в Україні залишилося тільки одне підприємство, яке виробляє висококонкурентну сучасну зброю на експорт – “КБ” Луч “. Також є ще кілька сервісних, які виробляють і обслуговують стару освоєну радянську техніку. І цим кільком живим підприємствам не потрібні державні посередники взагалі, без них працювати зручніше, виробники озброєнь в країнах Заходу працюють безпосередньо, держава там визначає і контролює правила гри, а не бере на себе функції відділу продажів.

Обшуки СБУ в “Укроборонпромі” показують, що це чергова порожня показуха, яка закінчиться нічим, і за якою стоїть бажання керівництва СБУ продовжувати пиляти в кишеню вже зовсім тоненький струмочок експортної виручки.

Ну а Морозова, Бушуєва, і напевно, ще когось із команди Абромавічуса найближчим часом напевно “зачистять” – разом з Захуром або хто там за цим всім стоїть. Не вважаю, що це буде проблемою для нашої оборонної промисловості. Проблема в тому, що ми до цих пір утримуємо непотрібні бюрократичні структури, не приділяючи увагу деяким живим виробничим підприємствам, які знаходяться за крок від падіння.

А керівництво все це не бачить, їх цікавить тільки боротьба за владу і уціліла за 30 років земля і деякі вцілілі активи, і саме за це ведеться така запекла боротьба. Боротьба за владу, а не за порятунок оборонної промисловості.
І це показник, що нікого зараз в керівництві країни реальні проблеми оборонної промисловості не цікавлять.

Не чекайте, що президент Зеленський щось скаже про обшуки в “Укроборонпрому”, в якому він своїм указом призначає гендиректора і наглядову раду, сенс своїх рішень Зеленський вам пояснити, звичайно, не зможе і не захоче.

Поділитися в соц.мережах

Добавить комментарий