РСЗВ «Буревій»: старі «Урагани» на нових шасі

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Українські конструктори розробили і вивели на випробування нову реактивну систему залпового вогню. Комплекс «Буревій» призначається для заміни застарілих зразків реактивної артилерії без втрат в бойових можливостях. Очікується, що після всіх випробувань нова РСЗВ надійде на озброєння і дозволить провести переоснащення частин.

Проект «Буревій» розроблявся Шепетівським ремонтним заводом із залученням ряду підприємств-постачальників комплектуючих, включно з зарубіжними. Його метою було створення нової РСЗВ калібру 220 мм для заміни застарілих систем «Ураган», придатної для випуску на українських підприємствах з урахуванням їх сучасних можливостей.

Побудований дослідний зразок вивели на один з полігонів для вогневих випробувань. Паралельно ведеться розробка нових реактивних снарядів з підвищеною дальністю стрільби; терміни їх появи не уточняються.

19 листопада видання Defense Express опублікувало фотографії з випробувань нової РСЗВ. Судячи з оприлюднених ТТХ, РСЗВ «Буревій» – це помітно перероблений комплекс 9К57 «Ураган», про який ми нещодавно писали. У новому проекті збережено загальну схему, калібр і ряд компонентів, хоча деякі інші складові системи замінили сучасними аналогами.

В першу чергу мова про шасі. Система «Ураган» будувалася на чотиривісному шасі ЗІЛ-135ЛМ, які нині вимагають постійного ремонту та обслуговування. У проекті «Буревiй» використовується платформа Tatra Т815-7Т3RC1 чеської збірки. Восьмиколісне шасі цього типу показує досить високі характеристики і забезпечує необхідну мобільність. Надалі очікується впровадження нової броньованої кабіни, що захищає розрахунок.

А ось пускова установка без змін запозичена у базового «Урагану». Як і раніше, використовується пакет з 16 трубчастих напрямних з бічних напрямних пазом. Наведення здійснюється за допомогою прицілу і приводів, встановлених збоку від пакета напрямних. Заявлена ​​можливість використання всіх існуючих реактивних снарядів для РСЗВ 9К57 з різними бойовими частинами. Залежно від типу ракети, дальність стрільби складе від 5 до 35 кілометрів. У майбутньому очікується поява нових снарядів з підвищеними характеристиками (проект «Тайфун-2» зі створення нових ракет калібру 220 мм з дальністю до 65 км).

Побоювання і сумніви військового керівництва щодо перспектив РСЗВ «Ураган» цілком зрозумілі. Така техніка давно застаріла морально і майже повністю виробила свій ресурс. Як наслідок, ракетні війська і артилерія в найближчому майбутньому ризикують залишитися без одного з найважливіших вогневих засобів. Нагадаємо, серійне виробництво виробів 9К57 «Ураган» стартувало в 1975 році. Згідно даних з відкритих джерел, зараз в українській армії залишається до 70 РСЗВ «Ураган.

Перша спроба модернізувати «Ураган» і залишити його на службі була зроблена ще в 2010 році і отримала назву «Бастіон-03». Цей проект пропонував перенесення пускової установки на тривісний вантажний КрАЗ-6322 і установку нових приладів управління вогнем. Був побудований тільки один дослідний зразок цього типу, після чого роботи зупинилися. Втім, цей факт не завадив армії прийняти «Бастіон-03» на озброєння.

Читайте також:

Та невдовзі Кременчуцький автозавод збанкрутував, і, як наслідок, для нової модернізації «Урагану» довелося використовувати автомобіль закордонного виробництва. При цьому мають місце досить сміливі плани. Якщо нова РСЗВ добре покаже себе, армія розгляне питання переходу на подібні імпортні шасі. Не виключається можливість запуску виробництва таких машин.

“Нами повністю розроблено та виготовлено весь пакет направляючих та систему наведення. Вони інтегровані на нове високопрохідне шасі, яке надалі буде оснащено повністю броньованою кабіною”, – розповів директор ДП «Шепетівський ремонтний завод» Олег Турінський.

Модернізація систем керування вогнем, безсумнівно, є плюсом. Будь-які сучасні прилади для розрахунку даних матимуть серйозні переваги перед штатним оснащенням 9К57. Однакв проекті «Буревій» залишаються деякі ключові компоненти попередника – збережений штатний приціл, що не дозволяє використовувати всі переваги електроніки та автоматизації. Цікаво виглядають заяви про можливість взаємодії РСЗВ з розвідувальними БПЛА (удар за цілевказанням безпілотника за мінімальний час).

«Буревій» може використовувати старі 220-мм реактивні снаряди, що дозволяє продовжити експлаутувати складські запаси. Від обмежень по дальності стрільби розробники планують позбутися за рахунок абсолютно нових снарядів. Однак терміни їх появи залишаються під питанням.

Читайте також:

”Для Міністерства оборони одним із пріоритетів є якісне оновлення Збройних сил України. Зокрема, й у питанні далекобійних артилерійських систем, які мають не тільки розширювати дальність дії, а й розміщуватись на сучасних надійних мобільних платформах… У випадку проходження «Буревієм» всіх необхідних випробувань буде розглянуто питання переходу ЗСУ на нові колісні платформи, які відповідають всім вимогам країн-членів НАТО, з подальшою локалізацією їх виробництва в Україні”, – заявив заступник міністра оборони Олександр Миронюк.

Головною метою проекту «Буревій» була заміна застарілої платформи – і з цим конструктори впоралися; іншим важливим кроком стало оновлення засобів зв’язку і управління. Однак ключові компоненти, що відповідають за ведення вогню і ураження цілі, залишилися вкрай старими, на рівні технологій минулих десятиліть. В такому вигляді українська ця модернізація дає переваги тільки виробничого і експлуатаційного характеру. Основні бойові характеристики, незважаючи на нововведення, залишаються на попередньому рівні. До появи броньованої кабіни, нових снарядів збільшеної дальності і т.д. потенціал проекту «Буревій» залишиться без змін.

Єдиною серйозною перевагою є суто теоретична можливість будівництва нових бойових машин. Однак тут слід чекати проблем – з огляду на склад і вартість сучасних компонентів для РСЗВ «Буревій», не факт, що армія зможе замовити велику кількість таких машин.

Андрій Артюх, “НОВА – новини ветеранів: інформаційний портал для учасників АТО/ООС”

Читайте також:

Поділитися в соц.мережах

Добавить комментарий