Нев’янучі квіти Катерини Білокур

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Сьогодні, 7 грудня, випоповнюється 120-й день народження видатної української художниці з Яготинщини.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Bilokur osn 1
Фото ІА “Погляд”

Талановита художниця-самоучка народилася 7 грудня (25 листопада за старим стилем) 1900 року у Богданівці. Не лише малювати, а й грамоти навчилась самотужки. Попри нерозуміння рідні й перешкоди займатися творчістю – зуміла створити власний неповторний стиль, величезну кількість  барвистих життєстверджуючих картин, у яких домінують квіти, які вона завжди шкодувала зривати, а тільки малювала. А ще – вона любила малювати знаменині богданівські яблука, які у ті часи були популярними й за рубежем. Пабло Пікассо порівнював українську мисткиню з іншою видатною художницею-самоучкою – Серафін Луїз із Сандлі.  

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Pokladan kvitiv
Фото ІА “Погляд”

В гостях у художниці

Роботи, які поставили художницю в один ряд з видатними митцями не лише України, а й світу, які змусили фахівців дивуватися її творчому баченню, Катерина Білокур творила в умовах сільської побутової невлаштованості.

І лише після 1940 року художницю помітили – до Катерини Білокур прийшло заслужене визнання: персональні виставки, знайомство із світовими шедеврами і митцями. У 1949-му році вона стала членом Спілки художників України, у 1951 – нагороджена орденом «Знак пошани» та отримала  звання Заслуженого діяча мистецтв України, а 1956 року – Народного художника України.  Втім, радянські реалії не сприяли покращенню  її особистого життя…

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Portret 2000x1333
Фото Ольги Думанської

Напередодні 120 – річчя з дня народження мисткині учасники акції «Рідна Катерина Білокур» вшанували пам’ять  художниці, поклавши квіти на її могилу у селі Богданівка Яготинського району Київщини. Зорганізували акцію, у якій взяли участь представники Яготинського і Вишгородського районів та міста Києва народна артистка України,автор колекції суконь за мотивами робіт Катерини Білокур «Рідна» Ольга Сумська директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Bilk kart 2000x1332
Фото Ольги Думанської

Учасники акції побували у гостях у  Катерини Білокур – в її Меморіальному музеї-садибі, де пройшло  усе її життя, доторкнулися до витоків творчості художниці.

Пензлики із крил метелика

Завідувачка музею Ольга Шаповал провела учасників акції світом Катерини Білокур. Вона розповіла, через які терни пробивався талант художниці навіть папір для малювання для неї був величезною рідкістю. І показала обрізані рукава від вишитої сорочки – полотно  зі свого такого дефіцитного для тогочасного села одягу Катерина Білокур зрізала, аби намалювати на ньому свої шедеври, бо іншого матеріалу в неї не було.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Rukava YA
Фото ІА “Погляд”

Пензлики Катерина Василівна робила також власноруч – з котячої шерсті, й навіть, як дехто зауважує, із крил метеликів – можливо, тому її мазки такі тоненькі й ніжні.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Penzlyk
Фото ІА “Погляд”

Для світу у пам’ять про мисткиню залишились її роботи, які не можуть не вражати. «Польові квіти», «Цар-колос», «Привіт врожаю», «Квіти за тином», «Квітка і берізка ввечері», «Кавун, морква, квіти» – це лише кілька назв її робіт різних періодів творчості, які відомі в усьому світі, зберігаються і експонуються в різних музеях України і світу.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - MUz1 2000x1333
Фото Ольги Думанської

Модний показ у музеї

Низка оригіналів картин Катерини Білокур експонуються в Яготинській
картинній галереї, де учасники акції «Рідна Катерина Білокур» показали, що
ніжні й поетичні образи, створені художницею, вийшли за рамки музейних зібрань
і стали популярними у житті українців.

Народна артистка України, актриса й телеведуча Ольга Сумська презентувала свою колекцію одягу «Рідна».

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Lyt SUm SHyl 2000x1333
Фото Ольги Думанської

«Душа моя співала, коли я створювала цю колекцію. Ці образи безмежні, як краса квітів Катерини Білокур. Вона рідна для кожного з нас,бо одягаючи таку сукню ,кожна жінка відчує себе берегинею, відчує себе у аурі Катерини Білокур. Я дякую музейникам Киіївщини за цю неймовірну можливість, і Владі Литовченко за цю ініціативу, яка збіглася із моїм бажанням пірнути у багатогранну творчість Катерини Білокур, вшанувати і популяризувати творчість Катерини Василівни, та нагадати Україні про непересічну дату – її 120-річчя», зазначила Ольга Сумська.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - POKAZ YA VSI
Фото Ольги Думанської

І хоч у нинішніх карантинних умовах захід відбувся з обмеженою кількістю учасників  і глядачів, відомі жінки Киіївщини – волонтерки, журналістки,медики,педагоги,працівники закладів культури Київщини, ставши на один вечір моделями, показали, що творчість Катерини Василівни додає життю барв.  Участь у показі взяла і журналістка ІА «Погляд».

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - YA yabl 2000x1332
Фото Ольги Думанської

«Перший показ модної колекції у нашій картинній галереї – з одного боку, розширення форматів музейної роботи, а з іншого – демонстрація колекції одягу «Рідна» за мотивами картин Катерини Білокур на фоні її робіт –данина пам’яті Катерини Василівни. Я вдячний за цю ініціативу та її реалізацію», – каже партнер заходу, директор КЗ КОР «Яготинський історичний музей» Іван Шулла.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - DEM Maryna 2000x1332
Фото Ольги Думанської

«Пам’ять світу»

Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, член Експертної ради з нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформполітики України, кандидат історичних наук Влада Литовченко нагадала слова визнання  Пабло Пікассо про Катерину Білокур: «Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ!». Також вона підкреслила, що попри важкий творчий і життєвий шлях Катерина Білокур жива у своїй творчості.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Kartyny
Фото ІА “Погляд”

«Ми її пам’ятаємо і шануємо. Важливою місією є популяризація творчості мисткині насамперед для прийдешніх поколінь. Приємно, що є багато проєктів, пов’язаних з творчістю художниці. Один з них – унікальна ідея Ольги Сумської щодо відтворення у тканині квітів Катерини Білокур. Моя думка, як фахівця у сфері культурної дипломатії, члена Експертної ради з нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та інформаційної політики України – творчий спадок Катерини Білокур гідний подання до програми ЮНЕСКО «Пам’ять світу», яка збирає і реєструє у тому числі унікальні творчі доробки культурних діячів світового рівня», – зазначила Влада Литовченко.

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - Muz lyt1 2000x1333
Фото Ольги Думанської

Мистецтвознавці зауважують, що для картин Катерини  Білокур характерними є композиції без чітко вираженого сюжету. Квіти, скрізь квіти, написані тоненькими мазками, з любов’ю до природи і до цілого світу.   Ї хоч про художницю написано багато, вочевидь, по-справжньому її відкрити для себе можна тільки  у Богданівці – у простій сільській хаті, де знайшлося місце і буденним клопотам, і величезному творчому таланту…

Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - KARTYNY V Bogdanivtsi
Фото ІА “Погляд”
Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - MUz6 2000x1333
Фото Ольги Думанської
Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - YAbluka YA
Фото ІА “Погляд”
Нев’янучі квіти Катерини Білокур - художниця, національна культура, Катерина Білокур - HATA 2000x1333
Фото Ольги Думанської

Як повідомляв «Погляд», до Дня волонтера в Україні презентують книгу Наталки Позняк-Хоменко

«Погляд» розповідав, що у Києві відкриється відреставрована Андріївська церква.

Також «Погляд» інформував, що готується номінаційне досьє для внесення борщу як традиційної української  страви до  Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини  людства ЮНЕСКО.

Поділитися в соц.мережах

Добавить комментарий