Сербія та Хорватія сперечаються через євроценти та Теслу. Не можуть домовитися, яка національність у винахідника

ПОЛІТИКА-ПОДІЇ УКРАЇНИ

Про це повідомляє BBC та Radio Liberty.

Белград і Загреб роками сперечаються, якою є національність винахідника. Цього разу приводом для сварки стало рішення Національного банку Хорватії. Відповідно до регламентів ЄС, євроценти повинні мати одну спільну сторону та можуть мати «національну» зворотну сторону. Країни-учасниці ЄС повинні погодитися з «національною» стороною.

Хорватія, яка вступила в ЄС у 2013 році, приєднається до єврозони у 2023 році. Країна хоче, щоб на 10, 20 та 50 євроцентах з однієї сторони було зображення Тесли. Остаточний план того, який вигляд матимуть монети, Хорватія подасть у жовтні 2021 року.

Центральний банк Сербії назвав рішення Хорватії «привласненням культурної та наукової спадщини сербського народу». Там також пригрозили «заходами зі сторони ЄС», якщо хорвати не відмовляться від своїх планів.

Але Хорватія відступати не збирається. Прем’єр-міністр країни Андрей Пленкович каже, що «не розуміє, чому для когось є проблемою» те, що Теслу вшанують на монеті країни, на території якої він народився. За словами міністра, Сербія не може впливати на рішення.

Поки країни не досягли компромісу для вирішення суперечки.

То Тесла серб чи хорват?

Він був етнічним сербом, який народився в Австрійській імперії у середині 19 століття на території нинішньої Хорватії. Більшу частину життя Тесла прожив у Сполучених Штатах, де і помер у 1943 році.

Прах Тесли зберігається у сербській столиці Белграді. Там же міжнародний аеропорт має ім’я винахідника. Пам’ятники науковцю є і у Хорватії, і у Сербії. DW із посиланням на істориків пише, що Тесла ототожнював себе як із Сербією, так із Хорватією.

Роботи Тесли, зокрема щодо змінного струму, стали поштовхом для розвитку бездротових технологій тощо. Крім того, сучасний винахідник та підприємець Ілон Маск назвав автомобільну компанію на честь вченого — Tesla.

Поділитися в соц.мережах

Добавить комментарий