В Україні 12 січня, – День політв’язня. Президент Володимир Зеленський нагадав, що в Росії та на окупованих територіях незаконно утримують 142 наших громадян.

«Цього дня 50 років тому почалася операція «Блок», організована КДБ проти діячів української культури, науки, духовності. Майже одночасно було заарештовано більшість відомих представників інтелігенції. Розпочався «генеральний погром» українського шістдесятництва», – зазначено у повідомленні Президента України.

Також Володимир Зеленський зазначає, що 12 січня 1972 року в Києві відбулися арешти поета Василя Стуса, літературного критика Івана Світличного, філософа Євгена Сверстюка, математика й публіциста Леоніда Плюща, багатолітнього в’язня сталінських таборів Данила Шумука, лікаря Миколи Плахотнюка, інженера-економіста Зиновія Антонюка, реставратора Олеся Сергієнка, поета Івана Коваленка.

У Львові були заарештовані публіцист В’ячеслав Чорновіл, журналіст Михайло Осадчий, релігійний діяч Іван Гель, мисткиня Стефанія Шабатура, поетеса Ірина Стасів-Калинець. Пізніше затримали лікаря Семена Глузмана, бібліотекарку Надію Світличну, священика Василя Романюка.

«Загалом до кінця 1972 року в Києві, Львові, Харкові, Бориславі, Івано-Франківську, Кременчуку, Скадовську та інших містах України було заарештовано близько ста осіб. А до кінця 1974 року – майже 200. Попри репресії, ув’язнення й тортури, яких зазнали українські дисиденти, вони на власному прикладі довели можливість протистояти авторитарному режиму – словом, вірою, незламною волею, прагненням свободи, навіть ціною власного життя», – наголошує Президент України.

Зазначимо, що омбудсменка з прав людини Людмила Денісова  розповіла, що Росія за політично-релігійними вмотивованими звинуваченнями переслідує 130 українців.

«Сьогодні – День українського політв’язня. Започаткований на противагу репресіям і жорстокості радянського режиму, у сучасній історії України цей день набув нового змісту, адже російська влада продовжує ув’язнювати українців і кримських татар, які виступають проти окупаційної влади та агресії Кремля», – заявила Денісова.

Вона зазначила, що наразі РФ за політично-релігійними вмотивованими звинуваченнями переслідує 130 громадян України, з яких 121 перебуває в ув’язненні, у тому числі 2 жінки (15 – в тимчасово окупованому Криму, 106 – на території Російської Федерації) та 9 осіб позбавлені права на свободу пересування. 76 осіб вже засуджено на тривалі терміни, решта – 45 осіб перебувають під судом і слідством.

«Нехтуючи міжнародним гуманітарним правом, у незаконному ув’язненні продовжують порушуватися права українських громадян: на справедливий судовий розгляд, ефективний засіб правового захисту, свободу та особисту недоторканність, надання медичної допомоги, на свободу віросповідання», – зазначила Денісова.

Денісова наголосила, що росіяни порушують права українських політв’язнів.

За словами Денісової, захист прав наших громадян та їхнє звільнення залишається пріоритетом і спільним завданням усіх органів влади та міжнародної спільноти задля остаточної мети – повернення на Батьківщину!

“Шаную стійкість та незламність духу усіх громадян України, які сьогодні проходять тяжке випробування, перебуваючи у незаконному ув’язненні”, – підсумувала Денісова.

День українського політв’язня відзначається в Україні щороку 12 січня на честь осіб, які були заарештовані через політичні переконання. Традиція відзначення дня політв’язня запроваджена з 1975 з пропозиції В’ячеслава Чорновола, який закликав протистояти репресіям і жорстокості радянського режиму.

Причиною відзначення спочатку були репресії радянського тоталітаризму проти української інтелігенції, а зараз російський режим, що розгорнув терор проти українців.

Нагадаймо, що  у листопаді суд Сімферополя, підконтрольний владі російських окупантів, незаконно заарештував на 12 діб та оштрафував адвоката українських політв’язнів Едема Семедляєва.

Про це  повідомила  уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова у своєму Telegram-каналі.

“Підконтрольний Росії “Центральний районний суд Сімферополя” незаконно призначив адміністративне покарання у вигляді арешту на 12 діб та штрафу у розмірі 4 тисяч російських рублів адвокату українських політв’язнів Едему Семедляєву”, – зазначила Денісова.

КопироватьAMP код

от admin

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *